Burj Khalifa – nejvyšší stavba světa

Burdž Chalífa (arabský: برج خليفة, arabský výraz pro „Khalifa věž“, prohlásil anglický / bɜːrdʒ kəliːfə /), známý jako Burj Dubai před jeho uvedením do úřadu, je megatall mrakodrap v Dubaji, Spojené arabské emiráty. Je to nejvyšší stavba na světě, stojí na 829.8 m (2,722 ft). [4] [9]
Výstavba mrakodrapu Burdž Chalífa začala v roce 2004 s tím, že vnější dokončení 5 let později v roce 2009. Primární struktura armovaného betonu. Budova byla otevřena v roce 2010 jako součást nového vývoje s názvem Downtown Dubaj. Je navržen tak, aby být vrchol ve velkém měřítku, smíšený-používat vývoj. Rozhodnutí stavět budovy je údajně na základě rozhodnutí vlády zpestřit od ekonomiky na bázi oleje, a do Dubaje získat mezinárodní uznání. Budova byla pojmenována na počest panovníka Abu Dhabi a prezident Spojených arabských emirátů, Khalifa bin Zayed Al Nahyan; Abu Dhabi a vláda UAE Dubaj půjčil peníze na zaplacení svých dluhů. Budova zlomil četné výškové rekordy včetně jejího označení jako nejvyšší věž na světě. Pro názornost jaká je cena vestavěné skříně jsme připravili přehledné kalkulace.

Burj Khalifa byla navržena Adrian Smith, pak Skidmore, Owings and Merrill (SOM), jehož firma navrhl Willis Tower a One World Trade Center. Hyder Consulting byl vybrán, aby se dohled inženýr s NÖRR Group Consultants International Limited vybrán dohlížet na architekturu projektu. Konstrukce Burdž Chalífa je odvozen od vzorování systémů ztělesněných v islámské architektuře, zahrnující kulturních a historických prvků charakteristických pro region, například ve Velké mešity Samaře. Y-formoval plán je určen pro obytné a hotelové využití. Podepřel jádra konstrukční systém slouží k podpoře výšku budovy a opláštění systém je navržen tak, aby odolal letní teploty Dubaje. Obsahuje celkem 57 výtahů a 8 eskalátorů.

Kritický příjem na Burj Khalifa byla obecně pozitivní, a budova získala mnohá ocenění. Nicméně, problémy práce při výstavbě byly sporné, protože budova byla postavena především pracovníků z jižní Asie, obvinění z týrání.

 

zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Burj_Khalifa